Bolesti i nametnici
   
Da bismo izbjegli napad bolesti i ¹tetnika na bonsai drveæe, obraæamo pozornost na slijedeæe:  
   
- Bolestima i ¹tetnicima vi¹e podlije¾u slaba¹ne i premekane biljke.
- Previsoka vla¾nost zraka podstièe napade gljiviènih bolesti.
- Stalno suhi zrak pogoduje napadu crvenog pauka.
 
   
Da bismo preventivno djelovali na pojave bolesti i ¹tetnika, bitne su slijedeæe stvari:  
   
- Biljke treba redovito i pa¾ljivo pregledavati.
- Pridr¾avati se uputa prizvoðaèa za¹titnih sredstava.
- Prskanje li¹æa i kro¹nje drveta vr¹iti sa ¹to finijim mlazom.
- Prskati sa za¹titnim sredstvima sve biljke.
- Upotreba zdrave, nezara¾ene zemlje.
- Postaviti biljke na dobro osvijetljeno, zraèno mjesto.
- Upotreba èiste vode.
- Uni¹tavanje svih biljnih ostataka (li¹æa, grana i ostaloga).
- Obratiti pozornost kod kupovine biljkaka.
- Obratiti pozornost na prihranu biljaka.
- Biljke ne zalijevati preobilno i nedopustiti da se isu¹e.
 
   
©tetnici koji najèe¹æe napadaju bonsai drveæe  
   
Mravi Uglavnom se javljaju u toplije doba godine. Sami po sebi nisu toliko ¹tetni za biljke, ali su znak uzbune da su se na biljci najvjerojatnije pojavile lisne u¹i, ¹titaste u¹i ili bijele mu¹ice, jer se mravi hrane sa njihovim izmetinama (medna rosa). Mravi takoðer i rasprostranjuju ove ¹tetnike.
Debeloglava pipa Otprilike je 10 mm duga, ¹irok crni kukac koji noæu èini ¹tetu na nadzemnim dijelovima biljaka. Mjesta njenog ugriza na li¹æu izgledaju poput uvala. Lièinke su opasnije od odraslog kukca. Lièinke su bijele sa smeðom glavom, otprilike 12 mm duge i ¾ive u tlu. Jedu mlado korijenje, nagrizaju starije korijenje i jedu koru na korijenovom vratu. Napadnute biljke kr¾ljave i nakraju ugibaju.
Lisne u¹i Javljaju se u toplo godi¹nje doba. Njihovom ¹irenju odgovara su¹a. Postoje zelene, ¾uækaste i crne lisne u¹i koje u jesen imaju krila. Si¹u li¹æe na kojem se javljaju ru¾ne mrlje. Li¹æe zakr¾lja , a èesto uginu i mladi izboji. Na njihovim izmetinama èesto se razviju crne gljivice.
Gusjenice sovica Nalaze se u tlu i stvaraju rane na korijenovom vratu i na korijenu. Gusjenice drugih leptira uni¹tavaju li¹æe, peteljke, pupove i cvjetove.
©titasta, vunasta i krvava u¹ ©tetu èine sisajuæi na granama, granèicama, izbojima, li¹æu i korijenu. Mlade ¹titaste u¹i su pokretne, dok su starije nepomiène ispod èvrstog ¹tita. Krvave i vunaste u¹i su èitavog ¾ivota pokretne. Njih obavija, vi¹e ili manje, pahuljasti vo¹tani ovoj nastao od njihovih izmetina.
Pu¾ golaæ i pu¾ staklenika Èine ¹tetu struganjem i pro¾diranjem pa prave rupe na mladim biljkama. Za vrijeme vla¾na i hladna vremena prepoznat æemo ih po sjajnim tragovima sluzi. Vla¾no vrijeme podstièe njihovo razmno¾avanje. Oni se hrane noæu a danju se skrivaju u tlu ili ispod biljnih posuda.
Grinja (crveni pauk) Prostim okom se gotovo ne mo¾e uoèiti. Dug je svega 0,5 mm. Boje su mu: zeleno¾uta, ¾uta, narand¾asta ili crvena. ©tetu èini sisanjem, najèe¹æe sa donje strane lista. O¹teæeno li¹æe, odnosno iglice prepoznaju se po mnogim siæu¹nim pjegicama, li¹æe zatim mijenja boju, postaje mutnozeleno, sivozeleno, onda po¾uti, posmeði i otpadne. Niska vla¾nost zraka pogodna je za ¹irenje crvenoga pauka. Posebno napada smreku, borove i borovicu. Brzo se ¹iri na susjedne biljke. Ako se ¹tetnik istrese na èisti bijeli papir izgleda poput praha.
Bijela muha (¹titasti moljac) Ovo je srodnik lisnih i ¹titastih u¹i. Izvana je nalik na male bijele moljce. Imaju 4 bijela krila, a tijelo im je pokriveno bijelim vo¹tanim izluèinama. ©tetu èine sisanjem sa donje strane lista. Pogoduje im suho, toplo vrijeme. Vrlo brzo se razmno¾avaju.
 
   
Najèe¹æa gljivièna oboljenja  
   
Prava pepelnica Ova gljivica najèe¹æe prevlaèi gornje strane listova manje-vi¹e jednakomjernom bijelom bra¹natom prevlakom. Ona oduzima biljci hranu i time ga jako o¹teti jer li¹æe zakr¾ljava, a biljka zaostane u rastu.
La¾na pepelnica Ova gljivica najèe¹æe prevlaèi donje strane listova prljavobijelom prevlakom. Na gornjoj strani lista javlja se, uglavnom, samo ¾utosmeðe mrlje.