Presađivanje bonsai drveća  
   
Bonsai drveće se presađuje kada je u fazi mirovanja, tj. od kasne jeseni do ranog proljeća prije kretanja vegetacije. Kod listopadnog drveća vrijeme za presađivanje je bolje uočljivo, zbog opadanja lišća, dok je kod crnogorice teže uočljivo. Mlađe biljke presađujemo svake dvije godine, a starije svake tri ili četiri. Kod presađivanja pridržavamo se slijedećih pravila:  
- presađivati biljku u hladovini, nikako ne na otvorenom suncu
- biljku u što kraćem vremenu presaditi
- poslije presadnje biljku obilno zaliti
- ne prihranjivati biljku dok se ne utvrdi da je biljka podnijela presađivanje
- poslije presadnje svakodnevno obilno zalijevati
- biljku poslije presađivanja držati na sjenovitom mjesu, nikako ne na izravnom suncu
 
 
Odabir posude za presađivanje  
   
Na donjoj slici je vidljivo kako možemo izabrati posudu za određeni stil bonsai drveta:  
   
 
   
Kvalitetna mješavina zemlje za presađivanje bonsai drveća sadrži:  
   
- treset 30%
- glina 20%
- pijesak 20%
- crnica 30%
-- ph vrijednost zemlje: 6,0 - 7,0
 
   
Priprema bonsai posude  
   
Na dno posude, tj. na rupicu za odvodnju vode postavljamo žičanu mrežicu, toliku da prekrije čitavu rupicu. 1. krupniji pijesak ili komadići cigle
2. mješavina zemlje za bonsai
3. mahovina
Ako posuda nema nogice, dobro je ispod nje postaviti potpornje, da višak vode slobodno otječe.
 
   
Napomena  
   
- Ako je tlo u posudi, ukojoj uzgajamo primjerke drvenastih vrsta , vlažno i bogato organskim tvarima, može se očekivati da će prirast korijena biti malen jer u tlu nedostaje zraka (koji je potreban za optimalno iskorištavanje vode i minerala iz tla).
- Ako je tlo previše siromašno hranjivim materijalima, ubrzo korijenje gubi vitalnost, a stopa njegovog prirasta se naglo smanjuje.
- Ako je tlo pretežno suho, tada se korijenje izdužuje i postaje vretenasto zbog potrage za vodom i mineralima.
- U veoma bogatom tlu izbojna snaga korijenja je velika i žile rastu neposredno uz stijenke posude, odozgo prema dolje, tako da središnji dio posude ostaje neiskorišten.
- Ako je stopa potrošnje tla u posudi mnogo manja od stope prirasta korijena, tada zbog zbijanja čestica tla supstrat u posudi može postati tvrd i nepropustan za vodu i za daljnji prirast korijena.
- Aktivnosti korijena koje su vezane za uzimanje vode i minerala iz tla znatno su otežane ili potpuno zaustavljene ako je temperatura u posudi niža od 2 C ili viša od 30 C.


 
   
Primjer obrade korijena prije presađivanja  
   
Pažljivo vadimo bonsai drvo iz posude Primjer dobro izvađenog bonsai drveta Odstranjujemo višak zemlje sa korijena. Za to nam mogu poslužiti male grabljice ili slično. Sa škarama skraćujemo korijen za jednu trećinu (uvjetno), također odstranimo i svaki jako zadebljani korijen.